Η φλόγα του ΑΠΟΕΛ συνεχίζει να «καίει» το πρωτάθλημα!

Share Button

Ντέρμπυ με τα όλα του πραγματοποιήθηκε στους Μολάους την Κυριακή. Πως να μην ήταν άλλωστε, αφού εκτός του ότι το λέει η παράδοση μεταξύ των δύο ομάδων, υπήρξε κι ένας άλλος λόγος, αυτός του «ο θάνατός σου, η ζωή μου»!
Ο Άρης ζητούσε τη νίκη που θα το έφερνε 2 βαθμούς από τη θέση υποβιβασμού, εκεί που θα βρίσκονταν ο ΑΠΟΕΛ αν έχανε. Οι Μολαΐτες όμως νίκησαν κι ανακάτεψαν τόσο πολύ τα πράγματα, με 4 ομάδες αυτή τη στιγμή να ισοβαθμούν στις τελευταίες θέσεις! Ο ΑΠΟΕΛ, με διαφορά πόντων, βρίσκεται πλέον 3ος στην εν λόγο «τετράδα». (Δείτε ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ).
Το ματς ξεκίνησε δυνατά ο Άρης Σκάλας, με έναν εκπληκτικό Γιώργο Μπουφίδη να σημειώνει τους 11 από τους 15 πόντους των φιλοξενούμενων! Την 2η περίοδο, ο Παναγιώτης Λάγγης με 3/3 τρίποντα κι ένα goal/foul, έστειλε στα αποδυτήρια τις ομάδες με προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ.
Με την επιστροφή στο γήπεδο, ο αγώνας πήρε «φωτιά» με τις ομάδες πάντα κοντά στο σκορ. Με πόντους του Τσορομώκου και Μπατσάκη από τον ΑΠΟΕΛ, αλλά και των Κόκκαλη και Χάγια από τον Άρη, η 3η περίοδος τελείωσε 38-38. Στη συνέχεια, καθοριστικά για την τελική νίκη του ΑΠΟΕΛ ήταν το τρίποντο του Γιώργου Σταματάκου (48-45) που μαζί με τον Τσορομώκο έπαιξαν εκπληκτική άμυνα. Μάλιστα, στη φάση του αγώνα, όταν στο 50-50 ο Ποντικογιάννης θα σημείωνε ένα εύκολο λέι απ, ο Τσορωμόκος τον «έκοψε» θεαματικά! Στις δύο τελευταίες φάσεις του αγώνα, ο Λάγγης με τσαμπουκά ανάμεσα στο πλήθος, σημείωσε το νικητήριο καλάθι κι ο Παπαδάκης δεν κατάφερε στην λήξη να κλέψει τη νίκη από την παλιά του ομάδα!
Τυχεροί οι φίλαθλοι που γέμισαν το γήπεδο, σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.
ΑΠΟΕΛ – ΑΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ 52-50
Η εξέλιξη: 8-15, 28-26, 38-38, 52-50